Özellikle karın, kalça, basen ve bacaklarda deri altında yağ birikmesi sonucu oluşan portakal kabuğu görünümüne sellülit (lipodistrofi) denir. Erkeklerde nadir, kadınların %90 nın dan fazlasında görülmesinin nedeni hormonlardır.

Sellülit 1. Derecede kozmetik sorun gibi görünsede ileri aşaması olan 4. Derecede medikal ve ruhsal sorunlara neden olur. Sellülit  obeziteden  farklıdır. Sellülite yağ dokusunda ve lenfatik dolaşımda yapısal bozukluklar, şekil bozuklukları, deformasyonlar eşlik eder. Bu nedenle sadece kilo vermek sorunu çözmez.

 Sellülit Tanısı

Erken dönem dışardan bakıldığında herhangi bir belirti yoktur. Ancak cilt iki parmak arasında sıkıştırıldığında minik yumaklar görülür. İleri aşamalarda karın, kalça, kol ve bacak bölgelerinde cilt düzeni bozulur ve portakal kabuğu görünümü oluşur. Başlangıçta birikimler daha yumuşak, tedavisi daha kısa süreli ve kolayken zamanla daha sert ve nodüler hal alır, tedavisi zorlaşır.

İşte bu nedenlerle sellülit tanısı son derede kolaydır.  Gözle görülerek veya elle sıkılarak tanı rahatlıkla konulabilir.  

Neden sellülit oluşur?

Aşırı kilo, genetik yatkınlık, hareketsiz yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, hamilelik, duruş bozuklukları, dolaşım bozuklukları, kabızlık, hormonal bozukluklar, sistemik hastalıklar, alkol, kahve, sigara gibi alışkanlıklar ve ilaçlar sellüliti oluşturabilir veya arttırabilir. Öncelikle kişinin ciddi bir muayeneden geçirilip, gerekiyorsa tetkiklerinin yapılarak altta yatan sebeplerin araştırılması ve tanı konulması önemlidir.

Sellülit Tedavisi nasıl planlanır?

Sellülit tedavisi ve korunmasında diyetin rolü azdır. Ayrıca tek başına sellülit kremlerinin başarı oranı çok düşüktür.

Dolaşımı hızlandırmak amacıyla yapılan hafif sporlar, özellikle yüzme, bisiklet ve tempolu yürüyüş, dolaşımı düzenleyerek yağ yakılmasını kolaylaştırır.

Sellülit tedavisinde klinik uygulamalar ise ciddi bir öneme sahiptir. Bunlar tek tek uygulanabileceği gibi kombine tedavi şeklinde de yapılabilir.

Eğer kilo fazlalığı var ise diyet mutlaka verilmelidir. Ayrıca özel yağlar ile masaj, infrared, elektroterapi, mezoterapi-lipoliz, karboksiterapi ve pressoterapi uygulanabilecek diğer yöntemlerdendir.

Aromaterapik uçucu yağlar eşliğinde masajın sellülite etkisi nasıldır?

Masaj vücuttaki yumuşak dokular ve eklemlere yapılan sistemik ve bilimsel el hareketleridir. Kas aktivitesini artırarak deri altı yağ birikimlerinin dağılmasına neden olur. Ayrıca vücudun kendi morfinini salgılatarak ağrının giderilmesini sağlar.

Masajda kullanılan aromaterapik uçucu yağlar deri tarafından emilerek iyileştirici etkilerinin alınmasına ve uyarılmasına neden olur. Sellülitte aromatik masaj kan ve lenf dolaşımını düzeltir. Ödemin çözülmesini sağlar. Deri ve kasların yumuşamasına, esnekleşmesine, güçlenmesine ve deri altı dokusunun sıkılaşıp toparlanmasına, sellülit yumrularının kaybolmasına neden olur. Ayrıca uçucu yağlar tedavinin atmosferini değiştirir, ruhsal destek olur, sakinleşme sağlar.

Dr. Adnan Gürcan

Dr. Adnan Gürcan, 2004 yılından bugüne aktif olarak Sağlık Bakanlığı Onaylı Medikal Estetik Hekimliği yapmaktadır. Medikal estetik uygulamalarının tümünü yapacak bilgi birikimine ve deneyime sahiptir.