Saç ekimi tamamen kişinin fiziksel özelliklerine göre yapılmaktadır. Saç ekimi için seçilen kökler sağlıklı, sürekli olarak uzayacak olanlar yerleştirilir. 

Saç ekimi için uygulanacak yöntem kişiden kişiye değişmektedir. Saç ekimi muayenesinden sonra sizin için en iyi saç ekimi yöntemi belirlenerek tedaviniz bu doğrultuda yapılmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan saç ekimi yöntemi fue saç ekimi ve dhi saç ekimi yöntemidir. En iyi saç ekimi yöntemleri arasında safir fue saç ekimi de gösterilebilir.

Birden fazla tekniği barındıran saç ekiminde FUE, DHI, Safir FUE gibi tekniklerin yanı sıra son dönemlerde uygulanmaya başlanan Perkutan saç ekimi de yapılmaktadır.

FUE Saç Ekimi

Folicular Unite Extraction (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tanımının baş harflerini temsil eden FUE tekniği dikişsiz yöntem olması dolayısıyla çokça tercih edilir. 

Genellikle ense tarafında kalan saçlardan bu iş için tasarlanmış özel micro cerrahi aletlerle donör alan uzman, saç olmayan bölgeye kökleri kanal açarak eker. Hasta lokal anestezi yöntemi ile tüm süreci ağrısız ve acısız bir şekilde geçirir.

DHI Saç Ekimi

DHI Saç Ekimi (Direct Hair Implantation) “Doğrudan Saç Ekimi” anlamına gelir. Bu yöntemde sadece uzman kişiler tarafından kullanılması gereken choi adlı medikal kalem sayesinde greftler toplanır, ardından yine bu kalem sayesinde alınan saçlar cilde kesi, kanal açılmadan direkt olarak yerleştirilir.

FUE’de kanallı olan ekim, DHI’da kanalsız olarak gerçekleşir. Donör bölgeden alınan saçlar folikülleri, kelleşme yaşanan bölgeye kanal açılmadan ekilmesi yöntemidir. Kısacası direkt ekilme yöntemi ile bölgeye tutturulur. Ancak bu durum birçok kişinin aklında estetik olmayan şekilde canlansa da dikim işlemi sonrasında iyileşme süreci ile birlikte kişinin herhangi bir estetik sorunu olmaz.

Oldukça ince ve silindirik bir yapıya sahip olan iğne ile yapılıyor. Bu iğnenin adına Implanter/Choi adı verilmektedir. Saçlar bu kanal boyunca sürülerek iğneye yerleştirilir.

Safir Fue Saç Ekimi

Maden olarak bilinen safirden üretilen iğne uçları ile yapılan işleme safir fue saç ekimi denir. FUE tekniğinde var olan kanal açmayı metal slit ile yapmak yerine daha az sürede iyileşme eğilimi gösteren safir uç ile yapılır. Bu sayede minimal düzeyde yara kabuğu ortaya çıkar ve iyileşme süreci ciddi oranda artar.

Bu teknik de lokal anestezi verilerek yapılır ve mikro motor aracılığıyla çapları 0,6-0,7-0,8mm’lik mikro uçlarla kök halinde teker teker donör bölgeden alınarak ekim işlemi gerçekleşir.

Perkutan Saç Ekimi

Saç ekim teknikleri arasında en yeni olan Perkutan’dır. Bu tekniğin diğerlerinden ayrıldığı nokta sonuçlarının doğal olmasıdır. Yine donör bölge olarak FUE’deki gibi enseden saç alınır. Aynı şekilde ekime hazırlanan saçlar dökülmenin yaşandığı bölgeye açılan kanallar vasıtası ile ekilir. Mikro düzeyde ekim yapıldığı için bilinen FUE’den daha fazla kök ekimine imkan tanır. Bu şekilde kişinin sanki saçı ekilmemiş gibi görünür.

Perkutan’ın avantajlarına gelecek olursak, saç ekiminin mikro düzeyde olması dolayısıyla kişinin baş bölgesindeki yaraların daha kısa sürelerde iyileşmesi söz konusu olur. Kökler nakledildikleri yere daha kısa sürede adapte olurlar ve adaptasyon sürecini çabuk atlatırlar. Sonuç olarak tüm işlemlerin sonucunda iyileşme ile birlikte doğal görünüm elde edilir.

Dr. Adnan Gürcan

Dr. Adnan Gürcan, 2004 yılından bugüne aktif olarak Sağlık Bakanlığı Onaylı Medikal Estetik Hekimliği yapmaktadır. Medikal estetik uygulamalarının tümünü yapacak bilgi birikimine ve deneyime sahiptir.

Randevu Talebi
Benzer Yazılar