Saç ekimi sonrası desteklerden en önemlisi de içeriğinde özellikle saç için gerekli vitamin, mineral ve aminonasitleri içeren beslenme ürünlerinin içilmesidir.
B vitamini içeren gıdalar:
B vitamini içeren gıdalar saçın yapı taşları, kalitesi ve büyümesi üzerinde önemli role sahip olan, mutlaka tüketilmesi gereken gıdalardır. B vitamini içeren gıdalar kıl ve saç foliküllerini besleyerek besin kaynaklarının verimli kullanılmasını da sağlar. Bunlardan H vitamini olarak da bilinen Biotin’in (B7 vitamini )eksikliğinde saç tellerini oluşturan en önemli protein hücresi olan keratin olumsuz etkilenir ve saç dökülmesine neden olur. Bu nedenle saç ekimi sonrası kullanılacak besin desteği içeriğinde mutlaka BİOTİN bulunmalıdır.
Saç ekimi sonrası hekimler komplex b vitamini takviyeleri önerebilmektedir. B vitamini alabileceğimiz gıdalar; tam tahıllar, et ve hayvansal gıdalar, baklagiller, brokoli ve ıspanak gibi yapraklı sebzeler, portakal ve limon gibi narenciye meyvelerdir.
Çinko içeren gıdalar:
çinko eksikliği saç dökülmesini tetikleyebilen bir durumdur. Özellikle saç ekimi sonrasında çinko içeren besin destek ürünleri tüketilmelidir.
Çinko doku onarımı, kollajen üretiminde ve vitaminlerin kullanımında önemli rol oynamaktadır. Çinko alabileceğimiz gıdalar; kırmızı et, hindi eti, ıspanak, sarımsak, kabak çekirdeği ve yer fıstığıdır.
Demir içeren gıdalar:
Demir eksikliği saç dökülmelerine sebep olabilmektedir. Saç ekimi sonrasında demir içeren gıdaların alınması saçların güçlenmesine ve saç köklerine oksijen ve besinlerin taşınmasını kolaylaştırır.
Demir alabileceğimiz gıdalar; hindi, tavuk ve ördek gibi kümes hayvanları, ıspanak ve lahana gibi sebzelerdir.
E vitamini içeren gıdalar:
Antioksidan özelliği bulunan E vitamini yaraların iyileşmesi için önemlidir.
E vitamini alabileceğimiz gıdalar; badem, kabak çekirdeği, fındık gibi kuruyemişler, zeytinyağı, balık, ıspanak, lahana gibi yapraklı sebzelerdir.
C vitamini hem yaraların iyileşmesi için hem de süreçteki stresle mücadele için alınması önemlidir.
C vitamini alabileceğimiz gıdalar; portakal, limon ve greyfurt gibi narenciye meyvelerdir.
A vitamini vücuttaki tüm hücrelerin ve dokuların gelişmesi ve büyümesi için saç ekimi sonrasında operasyon yapılan dokunun hızlı iyileşmesi ve çok daha az kaşıntı olmasını sağlar.
A vitamini alabileceğimiz gıdalar; süt, tereyağı, yumurta, peynir gibi hayvansal gıdalar ve ıspanak, pırasa, havuç, maydanoz gibi bitkisel gıdalardır.

Sağlıklı ve güzel kalın..

Dr. Adnan Gürcan

Dr. Adnan Gürcan, 2004 yılından bugüne aktif olarak Sağlık Bakanlığı Onaylı Medikal Estetik Hekimliği yapmaktadır. Medikal estetik uygulamalarının tümünü yapacak bilgi birikimine ve deneyime sahiptir.