Liposuction, vücutta istenmeyen yağ depolarını azaltmak için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu tedavide bir vakum cihazı ve ince bir kanül kullanılarak hedeflenen bölgedeki yağ dokusu emilir. Liposuction genellikle karın, kalça, uyluk, üst kol ve sırt gibi bölgelerde uygulanır.  Bunlar da vücudun yağ birikmesinin en fazla olduğu bölgelerdir. Lokal veya genel anestezi altında yapılmaktadır.

Bu işlem sırasında cildin altına bir veya daha fazla küçük kesiler yapılır ve yağ dokusunu emmek için bu kesilerden kanül geçirilir. Ardından yağ dokusu vakum yardımıyla emilir.

Liposuction vücut şeklini iyileştirmek ve istenmeyen yağ birikimlerini azaltmak için kullanılır. Ancak sanılanın aksine obeziteyi tedavi etmek için bir yöntem değildir. Hatta obezite problemi olanların liposuction yaptırmaması gerekmektedir.

Hamileler Liposuction Yaptırabilir mi?

Hamilelik döneminde olan veya gebelik şüphesi bulunan kişiler, liposuction gibi müdahalelerden kesinlikle kaçınmalıdır.

Liposuction Yaş Sınırı

Ülkemizde bu müdahalenin gerçekleşebilmesi için 18 yaş sınırı aranmaktadır. 18 yaşın altındaki kişilerin liposuction yaptırması mümkün değildir.

Dr. Adnan Gürcan

Dr. Adnan Gürcan, 2004 yılından bugüne aktif olarak Sağlık Bakanlığı Onaylı Medikal Estetik Hekimliği yapmaktadır. Medikal estetik uygulamalarının tümünü yapacak bilgi birikimine ve deneyime sahiptir.

Randevu Talebi
Benzer Yazılar