Yağ dolgusu için kişinin uygun bölgesinden mini aspirasyon işlemi ile yağ dokusu alınır. Kişiye özel kullanılan onaylı kitlerle steril ortamda ayrıştırma ile dolgu kıvamına getirilir. Hazırlanan yağ dolgusu yüz, boyun,saç ve el sırtına uygulanabilir.
Uygulamanın sonucu anında görülür ancak asıl etkisi bir kaç hafta içinde gözlenmeye başlanır. Uygulanan dolgunun önemli bir kısmı kalıcıdır. Dolgunun aynı zamanda onarıcı etkisi de vardır.
Araştırmalar yapılan dolgunun kalıcılığının ilk 6 ayda belli olduğunu göstermektedir. Bu zaman içinde eriyen dolgu erir kalan ise ömür boyu kalıcıdır. Sadece kişinin aşırı kilo alması veya kilo vermesi ile orantılı olarak kalan miktar artar ya da azalır. Ömür boyu kalıcılık oranı yaklaşık % 40-70’dir.6 ay sonra yapılan kontrolde ise gerekirse yeniden yağ dolgusu uygulaması yapılır.
Bir bölgeye bir defada çok dolgu yapılması oransal olarak artışa neden olmaz. Bunun yerine hedeflenen dolgunun 6 ay ara ile iki kerede yapılması o bölgedeki kalıcı dolgu oranını arttırır.
Görüldüğü gibi yağ dolgusu kalıcı ve onarıcı özelliğiyle gelişen tekniklerin de katkısı ile son yıllarda öne çıkmıştır.
Sağlıklı ve güzel kalın.