Klinik cilt bakımı ve uygulamalarının etkinliğini artırmak için evde haftalık cilt bakımı önem taşır. Evde yapacağınız bu bakımı isterseniz çok karmaşık hale getirebilirsiniz. Ama size vereceğimiz ip uçları ile bunu basitleştirebilirsiniz.

  1. 1.Önce yüzünüzü içinde kimyasal olmayan sağlıklı bir yüz yıkama jeli ile temizleyiniz. Temiz ve nemli bir yüz için kaliteli ve bol yıkama çok önemlidir.
  2. 2.İkinci aşamada eğer evinizde varsa tonik uygulayınız. Her ne kadar tonik cilt gözeneklerini arındırsa da iyi yıkama ile de bunu başarırsınız. “Olmazsa olmaz” bir aşama değildir.
  3. Eğer sivilce veya siyah noktaları temizlemek istiyorsanız 10 dakika sıcak su buharına tutup yumuşatın. Ama bence buhar ve sıkma işlemlerini evde denemeyip bu işleri uzmanlarına klinikte yaptırmanızı öneririm.
  4. Yine evinizde varsa kaliteli bir peeling ürününü yüzünüze masajla uygulayabirsiniz veya limon suyu ile silerek bir çeşit peeling yapmış olursunuz. Ancak peeling de evde zorunlu bir aşama değildir.
  5. Maske ise bence evde haftalık mutlaka yapılması gereken uygulamardan biridir. İçinde kimyasal içerik barındırmayan aloe vera, çamur,yosun, kil veya ozonlu doğal içerikli maskeler en iyi seçeneklerdir. Onlar da yoksa bal veya probiyotikli yoğurt da güzel seçenek olabilir.Maskeyi yaklaşık yarım saat uygulamanızda yarar vardır. 
  6. En sonunda da doğal içeriği hatta oksijenlendirme oranı yüksek bir nemlendirici sürerek haftalık bakımı bitirebilirsiniz. Tabi ki bol su içmeyi unutmayın.

Özetle ; hiç zamanınız yoksa yıkama, maske ve nemlendiriciden oluşan 3 aşama sizin için yeterlidir.

Cildimizin de bedenimiz gibi detoksa gereksinimi vardır. Gerek güneş, hava kirliliği egzos gibi çevresel etkenler, gerek kullandığımız kimyasal içeren ürünler gerekse beslenme ile istemeden aldığımız hormonlar ve kimyasallar sonucu bedenimiz gibi cildimiz de yoğun toksin saldırısına uğramaktadır. Bu nedenle yaşamımızda çevresel kirliliğe ve yediğimiz gıdalara ne kadar dikkat ediyorsak aynı oranda kullandığımız cilt bakım ürünlerinin de doğal ve sağlıklı olmasına özen göstermeliyiz. 

Öncelikle cildin gereksinimleri saptanır ve cilde uygun ürünler belirlenir. Bilinçli güzelleşmede ilk aşamadır. 

 Bu ürünlerin içinde ozonid, allantoin, E vitamini, papatya özütü, kaolin, buğday tohumu yağı, çuha çiçeği yağı, sarı kantaron, DNA ekstresi, hyalüronik asit, shea butter gibi tamamen organik, sağlıklı ve cildi destekleyen ürünler olmalıdır. Bu içeriğiyle, cildin üst tabakalarını etkili bir biçimde temizler, nemlendirir ve cildin elastikiyetini geri kazanmasına yardımcı olurken cildin sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Cilt bakım ürünlerinde boya, parfüm, vaselin, dioksin, sodyum sülfat, silikon, etil alkol, triclosan, talk pudrası, paraben gibi zararlı kimyasallar olmamalıdır.

Ayrıca tedavinin ileri aşamalarında da kişinin cildi hekim tarafından sürekli değerlendirilerek gereksinimler ve olası sorunlar erken saptanmalı ve kişisel cilt bakım ürünlerinde zamanında değişim şansı olmalıdır.

Sağlıklı cilt bakım ürününün yararı nedir? 

Cildin üst tabakalarını etkili bir biçimde temizler, nemlendirir ve cildin elastikiyetini geri kazanmasına yardımcı olur.

Cildin sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Cilde eşsiz pürüzsüzlük ve yumuşaklık kazandırır.

Cildi nem ile beslerken, esnekliğini arttırıp, cilde yeniden sıkılık, canlılık ve saten ışıltısı kazandırır.

Cildin kusurlarını yok eder, ölü hücrelerden arındırır, gevşekliğini onarır ve şişkinliğini alır. 

Neden sağlıklı cilt bakım ürünleri kullanmalıyız?

Cildimizin de bedenimiz gibi detoksa gereksinimi vardır. Gerek güneş, hava kirliliği egzoz gibi çevresel etkenler, gerek kullandığımız kimyasal içeren ürünler, gerekse beslenme ile istemeden aldığımız hormonlar ve kimyasallar sonucu bedenimiz gibi cildimiz de yoğun toksin saldırısına uğramaktadır. Bu nedenle yaşamımızda çevresel kirliliğe ve yediğimiz gıdalara ne kadar dikkat ediyorsak aynı oranda kullandığımız cilt bakım ürünlerinin de doğal ve sağlıklı olmasına özen göstermeliyiz. 

Dr. Adnan Gürcan

Dr. Adnan Gürcan, 2004 yılından bugüne aktif olarak Sağlık Bakanlığı Onaylı Medikal Estetik Hekimliği yapmaktadır. Medikal estetik uygulamalarının tümünü yapacak bilgi birikimine ve deneyime sahiptir.

Randevu Talebi
Benzer Yazılar