Aynada cildini ışıl ışıl ve pürüzsüz gören her kadın, kendisini mutlu hisseder. Ancak yoğun çalışma hayatı, gündelik koşuşturmalar derken cilt bakımına vakit ayırmak da gün geçtikçe zorlaşıyor. Her kadının rahatlıkla uygulayabileceği ve evinde pratik olarak yapabileceği cilt bakım tüyolarını sizler için derledik.

Yüzünüzü temizleyin

Cilt bakımındaki ilk ve en önemli basamak cildin ve yüzün temizliğidir. Temiz ve nemli bir yüz için cildi bol bol yıkamak gerekir. Yüz bölgesi için nemlendirici nitelikteki yüz temizleme jellerinden faydalanabilirsiniz. Temizleme sütleri de bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

Dişlerinizi önemseyin

Temiz, parlak ve pürüzsüz bir cildin en güzel tamamlayıcısı, ışıl ışıl gülümsemenize yardımcı olan dişlerinizdir. Siz de en güzel gülümsemeye sahip olmak ve diş sağlığınızı korumak için, ücretsiz diş sağlığı hizmetleri ve daha fazlasını sunan Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası’nı yaptırın, aynadaki eşsiz tablonuz daimi kalıcı olsun. Detaylı bilgi için tıklayın.

Tonikleme işlemi

Yüzü temizleme işleminin ardından tonikleme işlemi uygulanmalıdır. Bu işlemin hedefi, cildin gözeneklerini arındırmak, siyah nokta ve sivilce oluşumunu engellemektir. Yüzü temizledikten sonra tonikleme işlemi de gözeneklerin arındırılması, siyah nokta ve sivilce oluşumunu engellemek adına önemlidir. Kimyasal ve esans içermeyen gül suyunu da tonik olarak kullanabilirsiniz. Gül suyunu pamuğa dökün ve yüzünüzü silin. 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü durulayın.

Nemlendirici krem

Cildin temizliği kadar nemlendirilmesi ve beslenmesi de çok önemlidir. Bunun için cilt yapınıza uygun bir nemlendirici krem seçin. Ancak her krem her cilt yapısına uygun değildir. Bu nedenle cilt yapısına uygun kremler tercih edilmelidir.

Buhar uygulaması

Siyah noktalar ve sivilcelerin oluşumunu ise hava kirliliği gibi çevresel faktörler ve aşırı yağın cilt gözeneklerini tıkaması tetikler. Siyah noktaları evde kendiniz temizlemek istiyorsanız önce gözeneklerin açılması için buhar kullanmalısınız. Bir tencereye 3-4 parmak su koyup kaynatın ve ocaktan alın. Sonra yüzünüzü 10 dakika kadar, belirli bir mesafeden buhara tutun. Cildiniz yumuşayıp gözenekler açıldıktan sonra siyah noktaları cildinizi tahriş edecek kadar sıkmadan temizleyebilirsiniz.

Peeling

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için, cildi ölü hücrelerden arındırma işlevi gören peeling, cilt temizliği için iyi bir yöntemdir. Yüzünüze uygun hassas bir peelingi dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. Yağlı bölgelere daha fazla ağırlık verin. Ilık suya batırılmış bir havlu ile yüzünüzü silin.

Bal maskesi

Bal maskesi de yüz temizliğinde kullanılan yöntemlerden biridir. Bir miktar balı yüzünüze sürüp yarım saat beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Haftada 2 kez yüz maskesi olarak kullanın. Yüzünüzün daha önce olmadığı kadar pürüzsüz olduğunu göreceksiniz.

Limon suyu ile temizlik

Yine çok sık olmamakla birlikte limon suyunu bir pamuk yardımıyla cildinize sürün. Limonun içinde bulunan sitrik asit hem renk düzensizliklerini eşitleyecek hem de aknelerinizden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Dr. Adnan Gürcan

Dr. Adnan Gürcan, 2004 yılından bugüne aktif olarak Sağlık Bakanlığı Onaylı Medikal Estetik Hekimliği yapmaktadır. Medikal estetik uygulamalarının tümünü yapacak bilgi birikimine ve deneyime sahiptir.