DOĞAL, SAĞLIKLI KİŞİSEL CİLT BAKIM NEDEN GEREKLİDİR ? 

Kişisel doğal güzellik için evde yapılan bakımlar, Klinikte yaptığımız bakımları desteklemesi açısından

elbette çok önemlidir. 

Yüzümüz, vücudumuzdaki en duyarlı, en korumasız ve dış dünya ile en çok temas eden bölgelerin başında gelir.

Gerek güneş, hava kirliliği egzos gibi çevresel etkenler, gerek kullandığımız kimyasal içeren ürünler gerekse beslenme ile istemeden aldığımız hormonlar ve kimyasallar sonucu bedenimiz gibi cildimiz de yoğun toksin saldırısına uğramaktadır.

Cildimizin de bedenimiz gibi detoksa gereksinimi vardır. Bu nedenle öncelikle evdeki kişisel cilt bakım ve tabi ki düzenli aralıklarla klinikte yapılan cilt bakımları önemlidir.

Gün boyu makyaj kalıntıları, hava kirliliği, mevsim değişiklikleri gibi olumsuz çevre koşullarına maruz kalan cildinizi akşam olduğunda temizlemeniz gerekir. Sabahları da gece boyunca ciltteki yenilenme çabasını desteklemek ve günlük mücadeleye temiz başlamak için gereklidir.

BU BAKIMLARDA KULLANILAN  ÜRÜNLER NEDEN ÖNEMLİDİR?

Ancak dikkat !! Bu bakımlarda kullanılan ürünler çok önemlidir.

Yaşamımızda çevresel kirliliğe ve yediğimiz gıdalara ne kadar dikkat ediyorsak aynı oranda evde ve klinik bakımda kullanılan cilt bakım ürünlerinin de doğal ve sağlıklı olmasına özen göstermeliyiz.

Cildin koruyucu bariyerine zarar vermeyen, gözenekleri derinlemesine temizleyen doğal ve cildimize uygun temizleyiciler ile cildimizi arındırabiliriz.

Aksi halde cildimizdeki toksik yük giderek artar ve bu bakımlar yarar değil zarar oluşturmaya başlar.

DOĞAL VE SAĞLIKLI KİŞİSEL CİLT BAKIM ÜRÜNÜ NE DEMEKTİR? 

Bu ürünlerin içinde boya,parfüm ve diğer kimyasallar  ( vaselin, dioksin, sodyum sülfat, silikon, etil alkol, triclosan, talk pudrası, paraben gibi zararlı kimyasallar)

 yerine  Kaolin, Buğday Tohumu Yağı ve Proteini, Çuha Çiçeği Yağı, DNA Ekstresi,   ozonid, allantoin, E vitamini, papatya özütü, sarı kantaron, hyalüronik asit, shea butter gibi tamamen sağlıklı ve cildi destekleyen ürünler olmalıdır. 

Bu ürünler cildin üst tabakalarını etkili bir biçimde temizler, nemlendirir ve cildin elastikiyetini geri kazandırır yani cildin daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlarlar. 

DOĞAL BAKIMI NASIL YAPABİLİRİZ?

Klinik cilt bakımı ve uygulamalarının etkinliğini artırmak için evde haftalık cilt bakımı önem taşır. Evde yapacağınız bu bakımı isterseniz çok karmaşık hale getirebilirsiniz. Ama size vereceğimiz ip uçları ile bunu basitleştirebilirsiniz. 

Öncelikle cildimizin özelliklerini bilmeliyiz. Yağlı ve karma ciltler için cilt temizliğinde fazla yağı dengeleyen ürünler , kuru ciltler için nem desteği sunan ürünler daha doğru seçenek olur.

Yüzünüzü mutlaka yıkayın….

Önce yüzünüzü içinde kimyasal olmayan sağlıklı bir yüz yıkama jeli ile temizleyiniz. Temiz ve nemli bir yüz için kaliteli ve bol yıkama çok önemlidir.

Hem yüzdeki çevre kirliliği hem de makyaj kalıntıları temizlenir. Cildimizin yüzeysel akışı artar, gözenekler açılır, ciltteki gereksiz kiri alır  beyaz nokta (milia),yağlanma, siyah nokta (komedon) ve sivilce oluşmasını önleyip cildin nefes almasını sağlarız. Ek olarak peşinden yapılacak uygulamaların da etkinliği artar.

İkinci aşamada eğer evinizde varsa tonik uygulayınız. Her ne kadar tonik cilt gözeneklerini arındırsa da iyi yıkama ile de bunu başarırsınız. “Olmazsa olmaz” bir aşama değildir.

Temiz cildimize çıplak ellerimizle sürebileceğimiz tonikler, cildinizin tazelenmesine yardımcı olduğu gibi gözenek görünümünü de azaltır.

Eğer sivilce veya siyah noktaları temizlemek istiyorsanız 10 dakika sıcak su buharına tutup yumuşatın. Ama bence buhar ve sıkma işlemlerini evde denemeyip bu işleri uzmanlarına klinikte yaptırmanızı öneririm.

En sonunda da akşam ise doğal içeriği hatta oksijenlendirme oranı yüksek bir nemlendirici sürerek bakımı bitirebilirsiniz. Sabahları ise Cilt tipinize uygun bir nemlendirici özelliği olan Güneş Kremi Kullanmayı Unutmayınız. Bu durumda ayrıca nemlendirici gerekmez.

Cildinizi mutlaka zararlı UV ışınlarından kurumalısınız. Aksi takdirde bu ışınlar cildinizde leke oluşturabilir, hassasiyet ve tepkimeleri artırabilir. Dolayısı ile cilt tipinize göre bir güneş kremi bulmalı, dışarı çıkarken, cildiniz için kullandığınız bakım kremlerinin üstüne uygulamalısınız. Ayrıca bunu sadece yazın değil diğer mevsimlerde de uygulamalısınız. Çünkü UV ışınları sadece yazın değil kış aylarında da vardır. Hatta spot ışıkları bile cilde uzun vadede ciddi şekilde zarar verebilir.

Bütün bu aşamalardaki cilt bakımı uygulamalarında dairesel masaj hareketleri yaparak cildimizi harekete geçirebilir ve daha canlı bir cilde sahip olabiliriz.

Ayrıca belli aralıklarla peeling uygulamaları ile de cildin ölü derilerden arındırılması ve maske desteği ile de yoğun destek sağlanabilir.

Duş alırken cildinizi keselemek veya limon kabuğu ile temizlemek cilt yenilenmesine ve pürüzleri azaltmaya yardımcı olan bir peeling uygulamasıdır. 

Maske olarak İçinde kimyasal içerik barındırmayan aloe vera, çamur, yosun, kil veya ozonlu doğal içerikli maskeler en iyi seçeneklerdir. Ortalama 20 dk yeterlidir.

Doğal yöntemler…

Zeytinyağı ile nem-yağ kazandırmak ,

Gül suyu ile tonik,

Bal maskesi,

probiyotikli yoğurt maskesi,

Salatalık maskesi,

Sebze ve meyvelerden yapılan, yoğurt ve balla hazırlanan doğal güzellik kürleri.

(Ancak Cilt tipinizi tanımak, alerjinizin olup olmadığını bilmek ve kullanılan malzemelerin cildi yıpratıcı etkisi olup olmadığını öğrenmek için hekiminizden bilgi almanız önemlidir.)

 

Dikkat Cilt Bakımı Geçici Bir Yöntem Değildir…

Cilt bakımlarına genellikle ya aktif sivilce nedeniyle veya ilerleyen yaşlarda leke ve kırışıklıklar başlayınca önem verilmeye başlanır.Oysaki daha erken dönemde ve sorun ilerlemeden başlayıp belli aralıklarla her yaşta rutin yapılırsa çok daha iyi sonuç almak olanaklıdır.

 

DİĞER DOĞAL GÜZELLİK ÖNERİLERİ NELERDİR?

Doğal ve sağlıklı cilt sadece kremler ve temizlik ile değil aynı zamanda doğru yaşam biçimi ile olanaklıdır.

* Düzenli uyku. Göz altındaki morluklar, renk eşitsizlikleri ve kırışıklıklar yeteri kadar dinlenmemiş ciltte daha fazla olur.

*Stresi önleme

*Spor

*Sağlıklı beslenme cildin renk eşitsizliklerinde etkilidir.

*Yeterince Su  Cildimizin kurumasına fırsat vermeden hem içten hem dıştan cildimizi nemlendirmeliyiz. Cildin yeterli neme sahip olması elastikiyet yani kırışıklıklarla mücadele için önem taşır.

*Sıcak su Duş alırken fazla sıcak su kullanmak cildi zedeler,Ilık su cildin koruyucu bariyeri açısından daha doğru olur.

*Tadında makyaj ve protez uygulamaları Cilt ürünleri ve makyaj malzemeleri fazla miktarlarda uygulamak cildi yorar,yıpratır. Hafif ve yumuşak yapıdaki ürünleri tercih ederek cildinizin nefes almasına izin verebilirsiniz. Ayrıca protez uygulamalarından olabildiğince kaçınmak yerinde olur.

Dr. Adnan Gürcan

Dr. Adnan Gürcan, 2004 yılından bugüne aktif olarak Sağlık Bakanlığı Onaylı Medikal Estetik Hekimliği yapmaktadır. Medikal estetik uygulamalarının tümünü yapacak bilgi birikimine ve deneyime sahiptir.