Yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmekte en etkili tedavi BOTOKStur. Kas hareketlerini geçici bir süre engelleyen botoks A tipi botulinum içeren bir çeşit zehirdir. Onlarca yıldır, milyonlarca kişi botox uygulamasından yararlanmıştır. Estetik amaç dışında spastik felç, yüz felci, migren, şaşılık, baş ağrısı ve aşırı terleme probleminde de başarıyla uygulanan bir tedavidir. Botoks, ter bezlerine uygulandığında terlemeyi önemli ölçüde azaltır. Koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanlarına terlemeyi hafifletmek amacıyla uygulandığında daha yüksek dozlarda kullanılması gerekiyor. Botoks uygulaması yaygın olarak, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. İnce iğnelerle kaslara botoks enjekte edilmesi ile yapılan basit bir işlemdir. Mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenarları, üst dudaklarda meydana gelen çizgilerde, boyun bölgesinde yaşla birlikte belirginleşen çizgilerde, koltuk altı, avuç içi terlemelerinde, kas spazmları ve migren ağrılarında botoks altın standart olarak kullanılmaktadır . Enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların gevşemesi ile çizgiler, kırışıklıklar hafifler, yüz daha dingin, dinlenmiş bir görünür.

Botoks işlemi nasıl uygulanıyor?

Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. İşlemden 20 dakika önce uygulama yapılacak bölge lokal anestezik krem ile uyuşturulur. Uygulamanın yapılacağı bölgeler temizlendikten sonra, formül ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Tüm işlem yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Uygulama etkisini ne zaman gösterir?

Botoks sinir ve kas arasındaki iletiyi bozar, yani sinirin verdiği emrin kasa iletilmesini engeller. Böylece kas geçici olarak kasılmayı bırakır ve kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifler. İşlemden 4-7 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve 10-15 içinde kalıcı halini alarak çizgilerin hafiflemesini sağlarken yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller. Bu sürenin kişiden kişiye ve uygulanan doza göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Yapılan bölgede şişlik olur mu?

Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu nedenle Botoks yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmaz.

Botoks uygulamasını kimler yapıyor?

Medikal Estetik Uzmanları , Estetik Cerrahlar, Dermatologlar botoks uygulamasını yapmaya yetkilidir. Hekimin yüz anatomisini ve kasların çalışma mekanizmasını çok iyi bilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Botoksun yan etkisi var mı?

Botoks enjeksiyonları çok uzun yıllardan beri hem tedavi hem de kozmetik amaçlı uygulanıyor. Seneler içinde binlerce hastaya yapılan uygulama, tedavinin son derece güvenli olduğunun en iyi kanıtıdır. Botoksun herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedavi amacıyla uygulandığında hastaya daha yüksek dozlar verilmesi gerekir, böylesi durumlarda bile bir yan etkiye rastlanmamıştır.

Etkisi ne kadar sürer?

Kişiden kişiye, uygulama yapılan bölgeye, enjekte edilen dozun miktarına göre farklılıklar gösterse de botoks enjeksiyonlarının etkisi ortalama 4-6 ay kadar devam eder. Botoksun etkisi geçince işlem gören bölge eski halini alır. Aynı bölgeye düzenli olarak 5-6 seans botoks yapıldığında enjeksiyonun etkilerinin daha uzun süre devam ettiği gözlenmiştir. Tedavinin olumlu etkilerini devam ettirmek için hekimin önerdiği ürünlerle desteklemeye özen gösterilmelidir.

Kimlere uygulanır, yaş sınırı var mı?

Yaşı ister 18 ister 70 olsun mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklardan şikâyetçi olan herkes botoks enjeksiyonlarından faydalanabilir. Botoks enjeksiyonuna çizgiler ya da kırışıklıklar iyice yerleştikten ve derinleştikten sonra başlandığında, tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekir. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.

Herhangi bir risk var mı?

Nadir de olsa geçici doku zedelenmesi, his kaybı, göz kapağı düşmesi görülebilir. Bu geçici bir durumdur. Enjeksiyon sırasında iğne ucu küçük bir kılcal damara rastladığında kanama ve sonrasında morarma görülebilir. Morluklar birkaç gün içinde geçer. Her kozmetik uygulamada olduğu gibi konusunda deneyimli, işinin ehli bir hekim seçmenin

Dr. Adnan Gürcan

Dr. Adnan Gürcan, 2004 yılından bugüne aktif olarak Sağlık Bakanlığı Onaylı Medikal Estetik Hekimliği yapmaktadır. Medikal estetik uygulamalarının tümünü yapacak bilgi birikimine ve deneyime sahiptir.

Randevu Talebi
Benzer Yazılar