Eğer yetkin ve deneyimli bir hekim tarafından uygulanmıyorsa böyle bir risk vardır. Vakaya göre uygulama yerlerinde ve dozlarında bazı değişiklikler yapılması zorunludur. Aksi halde normalde olmayacak göz kapağı düşüklüğü gelişebilir. Uygulama sonrası kişinin bazı kurallara uymaması da bu riski artırabilir. Ancak göz kapağı düşüklüğü gelişse bile buna karşı uygulamalar ile zaten geçici olan bu etkinin hızla düzelmesi sağlanır. 

Botoks sonrası göz kapağı düşmesi nasıl geçer?
Botoks sonrası göz kapağı düşüklüğü 19 yıldır benim hiç başıma gelmedi ama ender de olsa oluşabilecek komplikasyonlardandır. Genellikle tek göz kapağında ya da nadiren iki göz kapağında birden görülebilir.
İstatistiksel olarak Botoks enjeksiyonu sonrasında hastaların yaklaşık %1’inde göz kapağı düşmesi (pitoz) veya çift görme (diplopi) görülebilmektedir.
Bu durumla karşılaşıldığında uygulamayı yapan doktorunuzla iletişime geçmeniz önemlidir.
Telaş yapmanıza gerek olmayıp geçici bir durumdur. Hiçbir şey yapılmaz ise 2-4 haftada ama bazı tedaviler ile hemen 7-10 gün içinde hafifleyecek sonra da tamamen geçecek bir durumdur.
Böyle durumlar elbette her hekimin başına gelebilir. Ancak Önemli olan çıkan komplikasyonu yönetme becerisidir.
Botoks uygulaması ve diğer medikal estetik uygulamaları için beni arayabilir bilgi ve randevu alabilirsiniz.
Sağlıklı ve güzel kalın…

Dr. Adnan Gürcan

Dr. Adnan Gürcan, 2004 yılından bugüne aktif olarak Sağlık Bakanlığı Onaylı Medikal Estetik Hekimliği yapmaktadır. Medikal estetik uygulamalarının tümünü yapacak bilgi birikimine ve deneyime sahiptir.

Randevu Talebi
Benzer Yazılar