Yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmekte en etkili tedavi botulinum toksinidir.  Kas hareketlerini geçici bir süre engelleyen botoks  A tipi botulinum içeren bir çeşit konserve toksinidir.

Onlarca yıldır, milyonlarca kişi botoks uygulamasından yararlanmıştır. Estetik amaç dışında spastik felç, yüz felci, migren, şaşılık ,diş sıkması-gıcırdatması, baş ağrısı ve aşırı terleme probleminde de başarıyla uygulanan bir tedavidir. Botoks, ter bezlerine uygulandığında terlemeyi önemli ölçüde azaltır. Koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanlarına terlemeyi hafifletmek amacıyla uygulandığında daha yüksek dozlarda kullanılması gerekir.

Botoks uygulaması yaygın olarak, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. İnce iğnelerle kaslara botoks enjekte edilmesi ile yapılan basit bir işlemdir.  Mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenarları, üst dudaklarda meydana gelen çizgilerde, boyun bölgesinde yaşla birlikte belirginleşen çizgilerde, botoks  altın standart olarak kullanılmaktadır . Enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların gevşemesi ile çizgiler, kırışıklıklar hafifler, yüz daha dingin bir görünüme kavuşur.

Botoks işlemi nasıl uygulanır?

Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. İşlemden 20 dakika önce uygulama yapılacak bölge lokal anestezik krem ile uyuşturulur. Uygulamanın yapılacağı bölgeler temizlendikten sonra, ürün ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Tüm işlem yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Yapılan bölgede şişlik olur mu? 

Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu nedenle Botoks yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmaz.

İş ve sosyal hayatı etkiler mi?

Tedavi kısa sürdüğü için hemen sonrasında işe ve günlük yaşama dönülebir. Bu yüzden öğle arası işlemi olarak görülür.

Uygulama etkisini ne zaman gösterir?

Botoks sinir ve kas arasındaki iletiyi bozar. Böylece kas geçici olarak yoğun kasılmayı bırakır. Böylelikle kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifler,hatta düzenli yapıldığında kaybolur. İşlemden sonra 3-7 gün içinde etkisini göstermeye başlar. Tam etki ortalama 15 içinde oluşarak kalıcı halini alır. Varolan kırışıklıkların hafiflemesini sağlarken yeni kırışıklıkların oluşmasını da engeller. Bu süre tabi ki kişiden kişiye ve uygulanan doza göre değişiklik gösterebilir.

Botoks uygulamasını kimler yapabilir?

Medikal Estetik Hekimleri , Plastik Cerrahlar, Dermatologlar ve uzmanlık eğitim programı sırasında medikal estetik uygulamaları eğitimi alan hekimler botoks uygulamasını yapmaya yetkilidir. Diğer hekimler, hele ki hekim olmayanlar yasal olarak kesinlikle yapamazlar.

Botoksun yan etkisi var mıdır?

Botoks enjeksiyonları çok uzun yıllardan beri hem tedavi hem de kozmetik amaçlı uygulanmaktadır. Seneler içinde binlerce hastaya yapılan uygulama, tedavinin son derece güvenli olduğunun en iyi kanıtıdır. Teorik olarak bazı kişilerde alerji yapma durumu olabileceği bilinse de pratikte yan etkisine raslamıyoruz.

Etkisi ne kadar sürer?

Kişiden kişiye, uygulama yapılan bölgeye, enjekte edilen dozun miktarına göre farklılıklar gösterse de botoks enjeksiyonlarının etkisi 2-6 ay , ortalama ise 4 ay kadar devam eder. Botoksun etkisi geçince işlem gören bölge eski halini alır. Aynı bölgeye düzenli olarak 5-6 seans botoks yapıldığında enjeksiyonun etkilerinin daha uzun süre devam ettiği gözlenmiştir. Tedavinin olumlu etkilerini devam ettirmek için hekimin önerdiği ürünlerle desteklemeye özen gösterilmelidir.

Kimlere uygulanır, yaş sınırı var mıdır?

Yaşı ister 18 ister 70 olsun mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklardan şikâyetçi olan herkes botoks enjeksiyonlarından faydalanabilir. Tabi ki yapılan kişinin yaşına,kas yapısına ve kırışıklık oranına göre dozu hekim ayarlar. Botoks enjeksiyonuna çizgiler , kırışıklıklar iyice yerleştikten ve derinleştikten sonra (yani ileri yaşlarda) başlanmış ise tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi doğru olur. Çizgiler derinleşmeden önce (yani erken yaşlarda) yapılırsa sonuç daha başarılı olur.

Herhangi bir risk var mıdır?

Nadir de olsa geçici mimik değişikliği, his kaybı, göz kapağı düşmesi görülebilir. Böyle bir durumda uygulayan hekim gerekli girişimleri yaparak hemen düzeltebilir. Bu nedenle de her uygulamada olduğu gibi bu konuda da yetkili hekim seçmenin son derece önemli olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca yine ender olarak enjeksiyon sırasında kanama ve sonrasında morarma görülebilir. Morluklar 5-7 gün içinde geçer.

Vaka fotoğrafı görebilir misiniz ?

Sağlık alanındaki her türlü yasal düzenleme , kişiden izin alınsa da , kesinlikle fotoğraf paylaşımını yasaklamıştır. Bu yasak ve sınırlandırmaların amacı hem kişisel verilerin gizliliği hem de kuşkusuz sağlık alanının ticari bir alana dönüşmesini engelleyerek halk sağlığını korumaktır.

Son olarak;

Bu bir genel bilgilendirme yazısıdır. O nedenle en doğru değerlendirmeyi öncelikle muayenenizi yapan hekimin yapacağını unutmayınız.

Sağlıklı ve güzel kalın.

Dr. Adnan Gürcan

Dr. Adnan Gürcan, 2004 yılından bugüne aktif olarak Sağlık Bakanlığı Onaylı Medikal Estetik Hekimliği yapmaktadır. Medikal estetik uygulamalarının tümünü yapacak bilgi birikimine ve deneyime sahiptir.