Tıbbi bir zorunluluk olmadığı sürece botoks uygulaması 18 yaşından önce yapılmaz. Botoks en erken 18 yaşından itibaren yapılabilir.

Peki botoks ne zaman yapılmalıdır?

Genetik yapıya, görme bozukluğuna bağlı sürekli gözü kısmaya ,aşırı mimik kullanımına veya aşırı gergin ve üzüntülü kişiliğe bağlı olarak yüzün alın,iki kaş arası ve göz çevresi kırışıklıkları erken başlayabilir. Bazı kişiler çok mimikli olup mimik kasları çok güçlü olup, alın veya göz çevresinde erken kırışıklıklar ve zamansız çizgiler başlar. Bu durumda 18 yaşından sonra, ancak genellikle 20’li yaşların ortaları veya 30’lu yaşların başından sonra botoks uygulamasına başlanır. 

Erken yaşta  botoksun zararları varmıdır? 

Erken dönemde yapılmaya başlanan botoks ile var olan kırışıklar açıldığı gibi uygulanan bölgedeki kaslar kullanılmadığı için ileride derinleşecek çizgilerden de koruyucu etkisi de olur. Kasları botoksla gevşetmek doğru bir anti-aging planlamadır. Geç kalmaktansa erken önlem almak her zaman doğru yaklaşım olup, koruyucu hekimlik uygulamasıdır.

Sonuç olarak; botoksun kaç ayda bir yapılacağına hekim tarafından karar verilip gerekiyorsa küçük dozlarda düzenli botoks enjeksiyon ile hem var olan kırışıklıkları düzeltmek hem de ileri yaşlarda oluşacak çizgilerden etkili bir korunma sağlamak olanaklıdır.

Dr. Adnan Gürcan

Dr. Adnan Gürcan, 2004 yılından bugüne aktif olarak Sağlık Bakanlığı Onaylı Medikal Estetik Hekimliği yapmaktadır. Medikal estetik uygulamalarının tümünü yapacak bilgi birikimine ve deneyime sahiptir.

Randevu Talebi
Benzer Yazılar