BÖLGESEL ZAYIFLAMA NEDİR?

Her kiloda ve her yaşta özellikle kadınlarda östrojen hormonunun etkisi olarak kol altı, göbek, bel, kalça, basen, iç bacak, diz çevresi gibi bölgelerde yaşanan lokal yağlanma sorunu vardır. Erkeklerde ise sıklıkla göbekte zaman zaman memelerde karşımıza çıkmaktadır. İşte tüm bu sorunların lokal olarak çözülmesine bölgesel zayıflama diyoruz.

SELLÜLİT NEDİR?
Özellikle karın, kalça, basen ve bacaklardaki deride oluşan portakal görünümüne sellülit denir. Kadınların %90 nından fazlasında vardır. 1 den 4. Dereceye kadar sınıflandırılır.
LİPOLİZ NEDİR?
Yağ yakıcı moleküllerin enjektör ve uygulama tabancası yardımı ile minimal ağrı oluşturarak yağlı doku içerisine lokal olarak enjekte edilme işlemidir.
SOĞUK LİPOLİZ NEDİR?
Özel bir cihaz yardımı ile sorunlu bölgenin ( -8 ) dereceye kadar soğutulup yağların dondurularak vücuttan atılması işlemidir.
LİPOLİZİN YARARLARI NELERDİR?
Ağızdan beslenme yoluyla almaya çalıştığımız yağ yıkıcı ürünler, lipoliz ile bölgesel zayıflama düşündüğümüz ve hedeflediğimiz yağlı dokuyu azaltmak için, çok daha yoğun ve hedefe yönelik uygulanır. Bu ciddi bir avantajdır. Ayrıca bu ürünler dolaşıma da katılarak çevre yağ dokularının da incelmesini sağlarlar.
ETKİ MEKANİZMASI NEDİR?
Yağ hücre duvarlarının yıkımını sağlayıp yağ asitlerinin ve trigliseritlerin hücre dışına çıkışını sağlarlar. Dolayısıyla yağlı doku yıkımına ek olarak büzüşme ve küçülme oluşur. Ve son aşamada da yeni kollajen yapımını sağlarlar.
İşte lipolizin etkinlik gücü böyle seyreder.
KAÇ SEANS UYGULANIR VE NE KADAR YAĞ YIKIMI GERÇEKLEŞİR?
Yeni nesil enzimatik ürünler sayesinde seans sayısı çok azalmıştır. Kişiden kişiye değişmekle birlikte kişi kilo almadığı sürece 1-4 hafta aralıklarla 4-8 seans arasında yapılan uygulamalar ile % 25-30 oranında ve 4-12 cm arasında incelme sağlanır.

HANGİ BÖLGELERE YAPILIR?
Gıdı, kollar, karın, basen, iç bacaklar,
Tüm bacaklar
Meme ise özellikle erkeklere jinekomasti dediğimiz meme büyümesinde yapılır.

ETKİSİ NE ZAMAN BAŞLAR NE ZAMAN BİTER?
Doğru bir beslenme programı desteği ile etkisi hemen ilk haftadan itibaren görülür. Her seansta beden ölçümleri kontrol edilir. Hedeflenen orana yaklaşınca seans aralıkları uzatılır. Başlangıçta 1-2 hafta ara ile yapılan uygulamalar 3-4 hafta ara ile devam edilir.
Uygulamalar bitse bile etkisi aylarca devam eder. Ancak erken bölgesel yağlanmayı önlemek için başlangıçta 6 ayda bir 2-4 seans, daha sonra 12 ayda bir 2-4 seans tekrar seansları gerekir.

İŞLEM ACILI MIDIR? NE KADAR SÜRER?
Lipoliz mezoterapi tabancası ile uygulandığı zaman minimal ve tolere edilebilir bir acı hissedilebilir. İşlem uygulama yapılan bölgenin genişliğine ve uygulama yapılacak materyalin miktarına göre değişmekle birlikte ortalama 20 dk ile 50 dk arasında sürer.

KİMLER YAPABİLİR?
İğneli her işlemde olduğu gibi sadece eğitim almış ve Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikaya sahip hekimler tarafından yapılabilir.

BÖLGESEL ZAYIFLAMADA CİHAZLARIN ETKİSİ NASILDIR?
Cihazlar yıllardır değişiklik göstermektedir. Tabii ki hepsinin katkısı vardır. Ama yıllardır etkinliği değişmeyen ve temel olan uygulama klasik iğneli lipoliz uygulamasıdır.

KİMLERE YAPILIR?

Erişkin yaşa gelmiş kadın/erkek herkese yapılabilir. Ama erkeklerde daha fazla sayıda seans gerekebilir.

KİMLERE YAPILMAZ?

  • Herhangi bir zararı yoktur. Ancak genel sağlık kuralları gereği bazı hastalara yapılmaması veya dikkatli yapılması yerinde olur.
  • Kullanılan ürünlere karşı aşırı duyarlılığı olanlara
  • Gebelik/Lohusa/ Emzirme
  • Otoimmün hastalık
  • Epilepsi
  • İnsülin bağımlı Diyabetes Mellitus
  • Kan sulandırıcı kullananlar ve yakın zamanda beyin kanaması geçirenlere
  • İleri düzeyde kalp, böbrek, karaciğer yetmezliği olanlar
  • Aktif yani akut hastalığı olanlara ( Behçet, Psöriazis, SLE )

LİPOLİZ SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Yıkılan yağların atılımı için uygulama sonrası doğru beslenme ve bol su tüketimi önemlidir. Ayrıca ilk 24 saat ödem ve ekimoz gelişmemesi için sauna gibi aşırı sıcaktan, aşırı fiziksel aktiviteden ve aşırı alkolden kaçınılması gerekir. Yine de gerekirse lokal krem ve buz uygulaması yapılabilir.

İSTENMEYEN ETKİLER OLUŞUNCA NE YAPILIR?

Doğru uygulama yapıldıysa genellikle önemli bir komplikasyon görülmez. Kanama, morarma vb basit yan etkiler oluşursa derhal uygulamayı yapan hekiminiz ile iletişim kurmalısınız.

SON SÖZ
Hastalık yoktur, hasta vardır. Her hasta özeldir. O nedenle tanı ve tedavi için öncelikle kendi hekiminize başvurunuz
Yine de soru ve sorunlarınız için istediğiniz zaman benimle iletişime geçebilirsiniz.
Sağlıklı ve güzel kalın.

 

Dr. Adnan Gürcan

Dr. Adnan Gürcan, 2004 yılından bugüne aktif olarak Sağlık Bakanlığı Onaylı Medikal Estetik Hekimliği yapmaktadır. Medikal estetik uygulamalarının tümünü yapacak bilgi birikimine ve deneyime sahiptir.

Randevu Talebi
Benzer Yazılar