Akne özellikle ergenlik döneminde başlayıp bazen yıllarca devam eder. Sonunda geçer tabi ama fırtına sonrası hasarı gibi geride izlerini bırakarak. Peki akne izleri zamanla geçer mi? Zamanla kesinlikle tamamen geçmez, bir miktar düzelme bile en az 10-15 yıl sürer.

Akne izleri tedavisinin temeli derinin yenilenmesini hızlandırmaktır. Akne izleri için vakanın özelliğine göre hekimin seçeceği yöntemler doğrudan izlerin üzerine yapılır. 

O halde akne izlerine ne iyi gelir? Akne izlerine kesin çözüm ; yağdan elde edilen kök hücre tedavisi ,PRP-CGF ile kandan kök hücre tedavisi, özel ürünlerle mezoterapi , özel meyve asitleri ile kimyasal peeling ,LED terapi , karboksiterapi , yoğunlaştırılmış ışık tedavileri (VPL-IPL) ve lazer ile terapilerdir. Ayrıca tedaviyi sürdüren hekimin önerdiği;  akne izleri için krem , lezyonları azaltan gece kremi ve diğer ev uygulamaları da başarı şansını ve hızını artırmaktadır.

 Bu tedavi seansları başlangıçta haftada bir sıklıkta yukardaki yöntemlerden bir veya 3-4 farklı yöntemin dönüşümlü uygulanması şeklinde yapılır. İlerleyen seanslarda sıklık ve yöntemlerde azaltma yapılabilir. Toplam seans sayısı en az 10 olup kişinin yaşına , izlerin derinliğine ve uygulamaların özelliğine değişip daha uzun sürebilir.  

Akne izleri nasıl geçer? 

Akne özellikle ergenlik döneminde başlayıp bazen yıllarca devam eder. Sonunda geçer tabi ama fırtına sonrası hasarı gibi geride izlerini bırakarak. 

Peki akne izlerinde kurtulmak mümkün müdür? Kesinlikle evet.

Akne izleri tedavisinin temeli derinin yenilenmesini hızlandırmaktır. 

Bu amaçla akne izlerine kesin çözüm olarak kullandığımız ana uygulamalar yağdan elde edilen kök hücre tedavisi, PRP-CGF ile kandan kök hücre tedavisi, özel ürünlerle mezoterapi, özel meyve asitleri ile kimyasal peeling, LED terapi, karboksiterapi, yoğunlaştırılmış ışık tedavileri (VPL-IPL) ve lazer ile terapilerdir.

Ayrıca tedaviyi sürdüren hekimin önerdiği akne izleri için krem, lezyonları azaltan gece kremi ve diğer ev uygulamaları da başarı şansını ve hızını artırmaktadır.

Akneli ciltler için asla unutulmaması gereken 3 önerimiz

1. Cildin asit-baz dengesini bozmayacak doğal içerikli ürünlerle yüz düzenli olarak , sabah ve akşam yıkanmalı ve kurutulmalıdır.
Böylelikle yüzdeki zararlı bakteriler arınıp sağlam bölgelere bulaşmalarının önüne geçilir ve akne kontrol altına alınır.
2. Doğru ,sağlıklı ve dengeli beslenmeye önem verilmeli, detoks diyeti uygulanmalıdır. Aksi halde sürekli aşırı zedeleyiciler ile ciltteki toksik yük ve enflamasyon artar. Akne geri dönüşümsüz bir döngü halinde seyrine devam eder…
3. Vücudun toksik yükünü artıracak hiçbir ilacı ağızdan veya lokal kolayca kullanmayınız. Öncelikle doğal beslenme ve destek ürünlerini kullanarak vücudunuzun ve cildinizin varsa eksikliğini tamamlayınız. Ayrıca kendi ev bakımınız ve düzenli klinik akne cilt bakımı ile akneden tamamen kurtulabileceğinizi asla unutmayınız…
Sağlıklı ve güzel kalın

Dr. Adnan Gürcan

Dr. Adnan Gürcan, 2004 yılından bugüne aktif olarak Sağlık Bakanlığı Onaylı Medikal Estetik Hekimliği yapmaktadır. Medikal estetik uygulamalarının tümünü yapacak bilgi birikimine ve deneyime sahiptir.

Randevu Talebi
Benzer Yazılar